Böbrek Hastalıkları

BÖBREK VE İDRAR YOLLARI TAŞ HASTALIKLARI

Çocuklarda ve yaşlılarda daha az, genç ve orta yaşta daha sık görülen böbrek ve idrar yolu taşları ülkemizde sık görülen hastalıklardandır.

Böbrek kisti

Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan lezyonlardır. Böbrek kistinin görülme sıklığı yaş ilerledikçe artış göstermektedir. Genellikle rastlantısal olarak, yapılan ultrasonografi ya da diğer radyolojik değerlendirmeler olan bilgisayarlı tomografi ya da MR görüntüleme sırasında görülür. 9-10 cm boyutlara ulaştığında ve rahatsızlık oluşturduğunda igne ile ponksiyonu, tekrarladığında laporoskopi yöntemiyle kistin çıkarılm işlemi yapılır.

UPJ darlığı

Üretero-Pelvik Bileşke (UPJ) nedir?
Böbreğin en önemli görevi kanı filtre edip, atık maddeleri ve fazla tuzları oluşturduğu idrar ile vücut dışına atmaktır. Böbreğin oluşturduğu idrar öncelikle böbrek

Böbrek Taşı Hastalığı

İDRAR YOLLARI TAŞ HASTALIKLARI
Çocuklarda ve yaşlılarada daha az, genç ve orta yaşta daha sık görülen böbrek ve idrar yolu taşları ülkemizde sık görülen hastlıklardandır. Genelikle şiddetli ağrılara neden olan idrar yolları taşları bazen (özellikle büyük ve hareketsiz taşlar) ağrısız seyredebilir.

Böbrek Kanseri

Otuz yaş ve sonrasında görülebilen böbrek kanseri en çok 60 -80 ya arasında görülür. Erkeklerde Prostat, Akciğer,Colon-Rektum,Mesane, Melanoma ve lenfomadan sonra en sık görülen kanserdir.