Mesane Cerrahisi

Yüzeyel mesane tümörlerinde (kanserlerinde) transüretral cerrahi (TURM) uygulanırken, invazif mesane tümörlerinde (Mesanenin kas tabakası ve daha derinine ilerlemiş tümörler) genellikle açık cerrahi yöntemler (Radikal Sistoprostatektomi - mesane ve prostatın tümünün çıkarılması) uygulanmaktadır.

Mesane kanserleri yüzeyel ve invazif olarak ikiye ayrılır. Yüzeyel mesane tümörleri TURM (kapalı yolla tümörün kesilip çıkarılması) ile tedavi edilirken, invazif kanserler genelikle açık ameliyatla tedavi edilir. Radikal Sistoprostatektomi ve yeni mesane yapımı olarak adlandırılan bu yöntemle, kanserli mesane, prostat ve çevredeki lenf bezlerinin tümü çıkarılır. Kanser mesanenin sadece kas tabakasına yayılmış ise aynı seansta ince barsaklardan yeni mesane yapılarak hastanın daha önce olduğu gibi normal yoldan idrar yapması sağlanmış olunur. Eğer kanser çevre dokulara ve veya lenf bezlerine yada diğer organlara yayılmış ise yada hasta ameliyat sonrası radyoterapi (Işın Tedavisi) alması gerekiyor ise yeni mesane yerine ileal loop (böbrek kanalları 10 cm bir barsak ansı yardımıyla karına ağızlaştırılır. idrar karına tesbit edilen bir idrar torbasında toplanır) ameliyatı yapılır. Hastanın genel durumu iyi değilse Üretero-kütenostomi (barsak kullanılmadan böbrek kanalları karın cildine ağızlaştırlır ve buraya tesbit edilen idrar torbasında idrar toplanır.

Kanser Lenf bezleri ve veya çevre dokulara ilerlemiş ise bu bölgeye radyoterapi(ışın tedavisi) uzak organlara yayılmış ise kemoterapi uygulanır.

Sistektomi Ameliyatının Yapıldığı Göbekaltı Orta Hat Kesisi Mesanenin Çıkarılması İşlemi

İnce Barsaktan Yapılan Yeni Mesane

indir (2) images (2)

images (3)